ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում հոկտեմբերի 26-ին բացվել է գեղանկարիչ Կառլոս Աբովյանի գործերի ցուցահանդեսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, լրագրողներ:
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը բացման խոսքում նշել է. «Կառլոս Աբովյանի գործերը հուշում են, որ գործ ունենք հայրենասեր գեղանկարչի հետ: Նրան ոգեշնչել են հայ մանրանկարիչները, Ռեմբրանդտը, Վան Գոգը, Ալեքսանդր Բաժբեուկ- Մելիքյանը, Մինաս Ավետիսյանը եւ բնության հրաշք՝ Լոռվա ձորը: Կառլոս Աբովյանն ապրել է զուսպ, համեստ կյանքով, խուսափել է մեծարանքից՝ ստեղծելով իր ուրույն աշխարհը: Նա հրաժարվում էր կենդանության օրոք ցուցադրել իր ստեղծագործությունները. կարծում էր՝ մեծերին է հատուկ կազմակերպել ցուցահանդեսներ: Ութսունականներից եմ սկսել մտերմություն անել գեղանկարչի հետ, բայց, ափսոս, կարճ եղավ մեր ընկերությունը: Յուրահատուկ էր մարդկային հարաբերություններում եւս»:
Վարպետի ներշնչման աղբյուրը բնությունն էր: Իր իսկ կտակի համաձայն՝ գեղանկարչի սիրտն ամփոփված է Լոռվա ձորում՝ Արդվին մատուռի մոտ. մի վայր, որը նա առանձնապես էր սիրում:
Պետական, քաղաքական գործիչ Կարեն Դեմիրճյանը, գնահատելով Կառլոս Աբովյանի գործերը, ասել է. «Ես մի նոր Ռեմբրանդտ գտա»:
«Կառլոս Աբովյանը դիմապատկերի մեծ վարպետ էր: Նրա կտավներին յուրահատուկ են խորհրդապաշտությունը, գունային ոչ կաղապարային լուծումները, դինամիկան: Նրա վրձնած կանանց ու տղամարդկանց բազմաթիվ դիմապատկերներում, ինչպես նաեւ ինքնադիմանկարներում, արտացոլված է նկարչի աշխարհայացքը: Նյութի խորությամբ, ֆոների նուրբ բարդությամբ, մթին կամ լուսավոր գույներով նա զուգում էր իր բնորդներին: Բոլոր կանանց՝ անկախ տարիքից, վեհացնում էր, դարձնում կանացի կատարելության տիպար»,- իր խոսքում ասել է Կառլոս Աբովյանի դուստր Անուշ Աբովյանը:
«Կառլոս Աբովյանի գեղանկարչությունը ուղեցույց է բոլոր նրանց համար, ովքեր նրա հետ միասին ցանկանում են թափանցել հայելու մյուս կողմը եւ ըմբռնել էակների ու իրերի խորությունը: Կառլոս Աբովյանը թարմ շունչ, հյութեղ ներկապնակ եւ հանդիսավորություն բերեց: Յուրահատուկ են նրա գծանկարները, բնապատկերները, նատյուրմորտները եւ հատկապես դիմանկարները»,-ասել է ժողովրդական վարպետ, դերասանուհի Մարինե Մխիթարյանը:

On October 26, in the foyer of the RA National Assembly Session Hall the exhibition of the painter Karlos Abovyan’s works opened.
The deputies of the RA National Assembly, the representatives of the RA NA Staff, artists and journalists attended the event.
In his opening remarks the Head of the RA NA RPA Faction Vahram Baghdasaryan noted: “Karlos Abovyan’s works prompt us that we deal with a patriot painter. The Armenian miniaturists, Rembrandt, Van Gogh, Alexander Bazhbeuk Melikyan, Minas Avetisyan and the miracle of nature Lori gorge inspired him. Karlos Abovyan lived reserved and modestly, avoided homage, creating his unique world. He was refusing to show his works during his lifetime: he was thinking to organize exhibitions is typical to great artists. I have begun to be friends with the painter from the 80s, but, alas, our friendship was short. He was special in human relations, too.”
The Master’s inspiration source was the nature. According to his will, the painter’s heart was buried in Lori gorge, near Ardvin chapel: a place, which he especially liked.
Evaluating Karlos Abovyan’s works, the state and political figure Karen Demirchyan said: “I found a new Rembrandt.”
“Karlos Abovyan was a great master of portraits. The symbolism, colourful non-mould solutions and dynamics were typical to his canvases. In his numerous painted portraits of women and men, as well as in self-portraits the painter’s world outlook is reflected. By the depth of the material, tender complexity of backgrounds, dark and bright colours he was decorating his models. He was exalting all women, irrespective of their age, making them a woman’s perfect type,” Karlos Abovyan’s daughter Anush Abovyan said.
“Karlos Abovyan’s painting is a guidebook for those, who want together with him to penetrate the other side of the mirror and perceive the depth of the creatures and things. Karlos Abovyan brought new breadth, juicy palette and solemnity. His drawings, landscapes, still-lives and especially portraits are special,” People’s Master, actress Marine Mkhitaryan said.